Slovak Training Academy vrátila do Košíc tradíciu leteckého výcviku

Región Košíc je už desaťročia spájaný s leteckým výcvikom. Dokazuje to aj bohatá história letky Bielych Albatrosov, ktoré boli kedysi pýchou slovenského letectva. A hoci akrobatická skupina, ktorá pôsobila dlhých 13 rokov vo vzdušnom priestore nielen nad Košicami, ale aj na leteckých prehliadkach na celom svete zanikla, tradícia leteckého výcviku sa do Košíc aj vďaka súkromnému výcvikovému stredisku Slovak Training Academy opäť vrátila.

Fanúšikovia letectva si určite spomenú na pýchu československého a neskôr slovenského letectva, ktorú tvorili tzv. Biele Albatrosy. Divákov ohurovali akrobatickými číslami, ktoré charakterizovala elegancia a hladkosť prevedenia vzdušných zostáv. Nielen doma, ale aj na medzinárodnej scéne si v krátkom čase získali rešpekt a uznanie.

Biele Albatrosy preslávili Košice, ale aj celé Slovensko na leteckej mape sveta. Aj keď akrobatická skupina dostala oficiálny názov až neskôr, svoju históriu začala písať už koncom 80. rokov minulého storočia. Na Vojenskej leteckej vysokej škole v Košiciach sa v tom čase v štyroch letkách školilo až 80 pilotov. Pred rokom 1989 ale aj 90. rokoch bola intenzita cvičení na košickom letisku vysoká. Lietalo sa od pondelka do soboty a končilo sa v nočných hodinách. „Intenzita nácvikov bola vysoká, lietali sme zväčša nad letiskom. S hlukom nebol problém a myslím si, že sa ľudia radi pozreli na oblohu keď videli tie lietadlá. Nikdy sme nemali v tom období problémy so sťažnosťami, že by si ľudia sťažovali na hluk,“ spomína pilot Bielych Albatrosov Róbert Rozenberg.

Začiatkom 90. rokov vznikol pod vedením pplk. Mariána Sakáča tzv. „Display team“, ktorý lietal prevažne na lietadlách Aero L-39 AlbatrosMiG-23MiG-29Su-22Su-25 a vrtuľníkoch Mi-24. V auguste 1991 sa na 9. Majstrovstvách sveta v parašutizme skupina prvý krát predstavila pod známym názvom. Lietali však iba v trojčlennej formácii, ďalších členov bolo potrebné  doplniť, a tak sa začal konkurz na pilotov Bielych Albatrosov. „Nevzniklo to na zelenej lúke, mali sme predchodcov, ktorí v Košiciach lietali – Košická šestka či Display Team. Naša zostava pilotov a technikov sa rýchlo dostala na vysokú úroveň, polietali sme celú Európu a získali mnoho cien. Ja som sa k Albatrosom dostal v roku 1996,“ spomína na svoje začiatky v leteckej akrobacii Rozenberg.

Biele Albatrosy tvorili prúdové lietadlá československej výroby L39 Albatros vo verzii C, ktoré slúžili najmä pre potreby výcviku vojenských stíhacích pilotov. „Aerodynamicky bolo to lietadlo zvláštne, ale pilot, ktorý si ho obľúbil, z neho dokázal dostať maximum. Malo síce slabší ťah motora, špecifické krídlo a nedali sa na ňom robiť niektoré prvky, ale nikdy nás nesklamalo,” dodal Rozenberg, ktorý s týmto typom lietadla nalietal približne 1 700 letových hodín.

Rozenberg dnes pôsobí na Leteckej fakulte v Košiciach ako vedúci katedry letovej prípravy. Koniec Bielych Albatrosov a Vojenskej leteckej vysokej školy na čas utlmil letecký výcvik v Košiciach. Skupina zanietených odborníkov však nenechala tradíciu leteckého výcviku na východe Slovenska upadnúť do zabudnutia. Pokračovateľom historickej tradície je už 15. rok Letecká fakulta Technickej Univerzity.  Škole sa dnes darí, a to aj vďaka generálnemu partnerovi, ktorým sa stala spoločnosť Slovak Training Academy (STA). „Sme radi, že sme výraznou mierou pomohli na východe oživiť tradíciu leteckého výcviku. V spolupráci s Leteckou fakultou dokážeme pripraviť profesionálnych pilotov vrtuľníkov pre civilné ale aj vojenské účely. Na škole sme našli zázemie a odborníkov, ktorými nedisponuje žiadne iné mesto na Slovensku. V areály Leteckej fakulty sme zrekonštruovali viacero budov a školu sme technologicky posunuli vpred. Aj vďaka nášmu partnerstvu majú študenti možnosť stretnúť sa s najmodernejšou leteckou technikou,“ hovorí konateľ spoločnosti STA Lukáš Halás.

Stíhacie letectvo tak nahradili vrtuľníky. Súkromné výcvikové stredisko ich má k dispozícii až 20. Ako jediná spoločnosť svojho druhu v Európe pritom trénuje pilotov aj na legendárnych amerických strojoch v upravenej civilnej verzii UH-60 BlackHawk. Počas troch rokov pôsobenia v Košiciach STA v spolupráci s fakultou letectva vyškolila desiatky pilotov vrtuľníkov, a to vrátane pilotov Vzdušných síl Ozbrojených síl Slovenskej republiky. „Máme partnera, ktorý nám pomáha nielen pri leteckom výcviku, ale aj napríklad pri skrášľovaní našich budov, nášho areálu. Mnohí naši študenti sa už teraz orientujú na lietanie na vrtuľníkoch. Je to obojstranne prínosná spolupráca. Na našej akademickej pôde je niekoľko vrtuľníkov, ktoré nám Slovak Training Academy zapožičala, aby sa naši študenti mohli učiť na takýchto moderných strojoch,“ zamýšľa sa nad budúcnosťou leteckého výcviku v Košiciach skúsený pilot a pedagóg Róbert Rozenberg, ktorý má stále čo odovzdať budúcej generácii pilotov.

 

Róbert Rozbenberg – profil

Pochádza z malej stredoslovenskej dedinky neďaleko Žiaru nad Hronom.  V štrnástich rokoch sa presťahoval na východ Slovenska, kde nastúpil na Strednú leteckú vojenskú školu v Prešove v odbore Rádiotechnické zabezpečenie letectva. Jeho nasledujúce kroky viedli do Košíc kde absolvoval štúdium na Vojenskej leteckej vysokej škole a stal sa pilotom. Skúsený letec pôsobil elitnej leteckej akrobatickej skupiny – Biele Albatrosy.  Akademickú pôdu nikdy neopustil a vychoval ďalšie generácie mladých pilotov. V súčasnosti pôsobí ako vedúci Katedry letovej prípravy na Leteckej fakulte Technickej Univerzity v Košiciach.